Standart Espresso Yapmanın Püf Noktaları

Buraya tıklaİşletmelerimizde bar kısmında hazırladığımız içeceklerin birçoğu espresso kullanılarak hazırlanır. Espressomuz ve diğer içeceklerimizin standart olması için kahvemizin hatasız ve standartlara uygun olması lazım.
Öncelikle kusursuz bir espressonun, kullandığımız ürünler ve makinaların kalitesi sayesinde daha da doğru olacağını bilmemiz lazım.
Bu, öğütücüden (grinder) başlar, tamper ile devam eder sonrasında espresso makinası ile son bulur.
kahve değirmeni
Kahve öğütücünüz ne kadar kaliteli olursa, kahve mikronları birbiri ile benzer olacak ve kahveniz akarken bazen hızlanıp yavaşlamayacak. Daha sonra tampleme işlemi, yani kaşığımıza (porta filtremize) aldığımız kahveyi sıkıştırma (tepleme) işlemi. Bunu da metal tamper kullanmanızı öneririm. Pilastik temper kullanmamak lazım. Çünkü demir ile daha sağlıklı sonuçlar alınıyor.
Tamperimiz ile kahvemize uygulayacağımız onbeş kilogram baskı ile templedikten sonra kahve makinamızın grup süzgeçlerini temizlemek için flaşlama dediğimiz işlem, yani suyu boşa akıtmamız lazım. 1-2 saniye kadar. Daha sonra kaşığımızı kahve makinasına yerleştirip iyice sıkıştırıyoruz. Ve hemen makinanın düğmesine basarak akışı başlatıyoruz. Ve makinamız p bar basınçla daha fazla oku kahvemize su basacak. Bu süreçte aynı esnada kronometremizinde düğmesine basıyoruz. Doğru bir kahve yapabilmeniz için zaman önemli. 24-30 saniye arasında 30-32 ml espresso almamız lazım. Eğer bu şartlara uyuyorsa o zaman espressomuz doğru bir espressodur.
espresso makinesi
Lakin yürmidört saniyeden önce akmışsa otuz ml espressomuz, doğru demlenmedi demektir. Yavan bir tat alırız. otuz saniyeden daha sonra olmuşsa bu kez acı bir tat alırız. Bunların çeşitli sebepleri vardır.
Yirmidört saniyeden önce dolduysa
• Templeme işlemini doğru yapamadık demektir.
• Espresso makinamızın basıncı yüksektir.
• Ya da değirmenimiz çok kalın öğütüyordur.

30 saniyeden daha geç dolduysa
• Templeme işlemini doğru yapamadık demektir.
• Espresso makinamızın basıncı düşüktür.
• Ya da değirmenimiz ince öğütüyordur.
Hataları giderme
İlk başta kahve makinamızın 9 bar basınç uyguladığından emin olun. Şayet 9 bar basınçtan düşük veya yüksek basınç uyguluyorsa, satıcınızdan destek isteyin. Basınçtan emin olduktan sonra düzgün sıkıştırma çok önemli. 15 kg basınç uygulayacak şekilde elinizi alıştırın. Bu işlemden de şüpheniz yoksa öğütücü kontrolü yaparak kusursuz akışı gerçekleştirebilirsiniz.
Şayet öğütücü kahveyi kalın öğütüyorsa, inceltip bütün adımları baştan kronometre ile tekrar yapın. Doğru ayarı yakalayana kadar. Değirmen markasına ve çeşidine göre ayar yerleri değişebilir.
Eğer değirmeniniz ince öğütüyorsa da ayar yerinden düzeltin. Bu ayarları denemekten çekinmeyin bir barista’nın bilmesi gereken unsurların en başında gelir. Çünkü kahve değişikliği olsun hava şartları olsun değirmen ayarını sık sık ayarlamak gerekir.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Standart Espresso Yapmanın Püf Noktaları”

Leave a Reply

Gravatar